Kategorie
Blog

Umiesz mówić, a czy umiesz pytać?

Pytania. Co można zrobić z pytaniem? Można nawiązać rozmowę, przełamać lody, można pokazać, że rozmówca autentycznie nas interesuje i chcemy wiedzieć więcej. Pytania umożliwiają dialog.

Na głębszym poziomie, warto wspomnieć, że pytania są narzędziem coachów, managerów, nauczycieli, trenerów. Pokazują inną perspektywę, pomagają poszerzyć świadomość, ułatwiają uczenie się. Zadanie pytania zamiast udzielania rad czy komentowania może nam pomóc uniknąć uwikłania się w grę psychologiczną, zmienić kierunek rozmowy. Jedna z zasad neuronauki o tym, jak przekazywać wiedzę brzmi: ‘Don’t tell. Ask.’

Badania dotyczące skuteczności informacji zwrotnej również pokazują, że bardziej opłaca się zadać pytanie, niż z pozycji wyroczni udzielać rad. Jeżeli współpracownik czy przyjaciel zwraca się do nas z problemem, nawet jeśli, w naszym poczuciu, wiemy, co robi niewłaściwie, warto zacząć rozmowę od pytania. What do you think about it? What are your ideas? When you had a problem like that in the past, what did you do that worked?

Gramatycznie pytania w języku angielskim nie są proste, często nawet dla osób na poziomie B2. Zastanawiałam się, dlaczego tak jest – być może jako uczący się częściej odpowiadamy na pytania nauczyciela, przedstawiamy swoje opinie, mówimy o sobie. Mniej mamy okazji zadawać pytania innym.

Pytania w języku angielskim różnią się od pytań w języku polskim, gdzie właściwie wystarczy zmienić intonacje.

Sprawdź plik poniżej, aby przeczytać o gramatyce zadawania pytań.

Pytania w języku angielskim PL

Zadawanie pytań to ważna umiejętność w życiu codziennym, w pracy, w relacjach. Kto zadaje pytania ma kontrolę nad rozmową. Warto więc czuć się pewnie z pytaniami, które chcemy zadać.

Teoria może pomóc, ale większości osób jasna struktura to za mało, żeby stosować poprawne pytanie od razu w praktyce – szczególnie, jeżeli utrwaliły się niepoprawne sposoby zadawania pytań. Tutaj pomocne będą przykłady – przykłady przydatne dla nas, które moglibyśmy od razu zastosować. Na przykład, jeśli przygotowujesz się do rekrutacji pracownika, warto zainspirować się przykładami dobrych pytań z rozmowy kwalifikacyjnej.

Wreszcie pytania, nasze osobiste pytania, które są częścią wewnętrznego monologu i które zadajemy sobie mniej lub bardziej świadomie wpływają na nasz sposób działania i postrzegania świata. Jakie pytania zadajesz sobie podchodząc do nowego wyzwania, trudnego, być może takiego, które trochę Cię przeraża?

Jakie pytania przychodzą Ci do głowy, kiedy popełniasz błąd?

Niektóre pytania mają moc budzenia ciekawości i motywowania, inne – wpędzania w poczucie winy.

Jak powiedział David Cooperrider, We live in a world our questions create.

A więc dziś zachęcam do zwrócenia uwagi na pytania, nie tylko w sensie gramatyczym :).

PS And what types of questions do you know? 

Surely you’ve heard about open-ended and closed-ended questions, but how about a leading question or loaded one? What’s a 64$ question? Or a burning question?

Check some question phrases and idioms in this article.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *